Práva obětí trestných činů:
Policie a státní zástupce oběti sdělí
- a) u kterého konkrétního orgánu může podat oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, a předá oběti kontakt na tento orgán,
- b) na které subjekty se může obrátit s žádostí o odbornou pomoc a předá jí kontakty na tyto subjekty, také uvede, kde získá další informace o věci,
- c) za jakých podmínek má právo na přijetí opatření k zajištění bezpečí podle jiného právního předpisu (vykázání, krátkodobá ochrana),
- d) jaké etapy řízení následují po trestním oznámení a jaká je úloha oběti v těchto etapách,
- e) za jakých podmínek a v jakém rozsahu má právo na peněžitou pomoc,
- f) na které nejbližší azylové domy, intervenční centra a jiná zařízení sociálních služeb poskytující pobytové služby se může obrátit,
- g) na kterého nejbližšího poskytovatele zdravotních služeb se může obrátit,
- h) u kterého orgánu a jakým způsobem se může domáhat nápravy, jestliže jsou její práva porušena orgánem veřejné moci nebo jí není umožněno jejich plné uplatnění.
- Základní povinnost informovat plní i obecní policie, Vojenská policie, Vězeňská služba České republiky nebo celní úřad a zdravotnické zařízení.
Poskytovatel pomoci obětem trestných činů informuje
- a) o službách, které obětem poskytuje, a o jejich rozsahu, včetně informace, zda je služba poskytována bezplatně; pokud požadovaný druh služby neposkytuje, odkáže oběť na jiný subjekt zapsaný v registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů, který požadovanou službu poskytuje,
- b) o právech obětí trestných činů,
- c) o právech oběti jako poškozeného podle trestního řádu,
- d) o průběhu trestního řízení a o postavení oběti jako poškozeného a svědka v něm.
Orgán činný v trestním řízení poskytne na žádost oběti
- a) pravomocné rozhodnutí, kterým se trestní řízení končí, popřípadě informaci, že trestní řízení nebylo zahájeno, nebo
- b) informaci o stavu trestního řízení, s výjimkou případů, kdy by tato informace mohla ohrozit dosažení účelu trestního řízení.
- c) informaci o skutku, ze kterého je osoba, proti níž se řízení vede, obviněna, včetně jeho právní kvalifikace,
- d) informaci o době a místě konání veřejného projednání věci v řízení před soudem,
Přijme-li Policie ČR, policejní orgán či státní zástupce oznámení oběti o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, je povinen přijetí tohoto oznámení oběti písemně potvrdit.
Věznice, poskytovatel zdravotních služeb, v jehož zdravotnickém zařízení odsouzený vykonává ústavní ochranné léčení, nebo ústav pro výkon zabezpečovací detence informují oběť na její žádost o
- a) propuštění nebo uprchnutí obviněného z vazby,
- b) propuštění nebo uprchnutí odsouzeného z výkonu trestu odnětí svobody,
- c) přerušení výkonu trestu odnětí svobody,
- d) propuštění nebo uprchnutí odsouzeného z výkonu ústavního ochranného léčení,
- e) změně formy ochranného léčení z ústavní na ambulantní,
- f) propuštění nebo uprchnutí odsouzeného z výkonu zabezpečovací detence,
- g) změně zabezpečovací detence na ochranné léčení,
- h) jakémkoliv vydání obviněného nebo odsouzeného do cizího státu nebo jeho předání do jiného členského státu Evropské unie v rámci mezinárodní justiční spolupráce ve věcech trestních.
Oběti, které neovládají český jazyk, mají právo být ve vyjmenovaných případech informovány v jazyce, o němž prohlásí, že mu rozumí, nebo v úředním jazyce státu, jehož jsou občany, je-li to možné.
Práva poškozeného v trestním řízení:
Nahlížení do trestního spisu (§ 65 TŘ)
Poškozený je ve většině případů zároveň svědkem a tato role může omezit některá práva poškozeného, konkrétně například právo seznamovat se s výpovědí jiných svědků před podáním svědecké výpovědi v rámci hlavního líčení u soudu.
Součástí tohoto práva je i možnost činit si ze spisu výpisky a poznámky, popř. na své náklady pořídit kopie jeho částí či celého spisu. Výše náhrad nákladů je stanovena interními předpisy.
Toto právo lze uplatnit na základě žádosti o umožnění nahlédnout do spisového materiálu u policejního orgánu (v přípravném řízení) nebo u soudu v trestní kanceláři (po nařízení hlavního líčení).
Pokud je poškozenému odmítnuto nahlédnutí do trestního spisu a státní zástupce toto rozhodnutí potvrdí, může poškozený o toto právo požádat znovu v době, kdy se s obsahem spisu seznamuje obviněný. Doporučujeme o toto právo policejní orgán předem požádat.
Doručování rozhodnutí, proti kterým může podat opravný prostředek (stížnost, odvolání) (§ 64 odst. 1 písm. b) TŘ). Toto právo není třeba výslovně uplatňovat (orgány činné v trestním řízení mají povinnost doručit tato rozhodnutí vždy, když je jim taková osoba známa).
Adresa, kterou uvede poškozený pro účely doručování, nemusí být shodná s jeho trvalým bydlištěm. Jedná se o jakoukoliv adresu, na které přebírá poškozený poštu.
Informování dle zákona o obětech trestných činů (zák. č. 45/2013 Sb.)
Toto právo lze uplatnit ústním nebo písemným dotazem u policejního orgánu nebo státního zástupce.
V řízení o trestném činu, v jehož důsledku došlo k vážné újmě na zdraví nebo smrti, jsou orgány činné v trestním řízení povinny poučit poškozeného o podmínkách podání žádosti. Tu poškozený nebo pozůstalý adresuje Ministerstvu spravedlnosti, odbor odškodňování. Podrobněji informujeme na jiném místě této brožury.
Účast na hlavním líčení (§ 43 odst. 1 TŘ)
Účast u hlavního líčení může být pro poškozeného i povinností, pokud zde má vystoupit jako svědek. V takovém případě lze soud požádat o možnost vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného.
Toto právo lze uplatnit na základě vyrozumění soudu o konání hlavního líčení, kam se poškozený dostaví (často je k hlavnímu líčení volán jako svědek).