TRESTNÝ ČIN
Je definován v § 13 zákona č. 40/2009 Sb. (trestní zákoníku):
Trestným činem je protiprávní čin, který trestní zákoník označuje za trestný a který vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně.
K trestní odpovědnosti za trestný čin je třeba úmyslného zavinění, nestanoví-li trestní zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti.
TRESTNÉ ČINY SE DĚLÍ NA PŘEČINY A ZLOČINY
Přečiny = všechny nedbalostní trestné činy + úmyslné trestné činy s horní hranicí sazby trestu odnětí svobody do 5 let.
Zločiny = všechny trestné činy, které nejsou podle trestního zákona přečiny.
Zvlášť závažné zločiny = úmyslné trestné činy s hranicí sazby trestu odnětí svobody nejméně do10 let.
VÁHÁTE, ZDA OZNÁMIT NEBO NEOZNÁMIT TRESTNÝ ČIN?
Vaše rozhodování mohou ovlivnit informace o tom, jak správně trestný čin oznámit.
Jak a kde trestný čin oznámit?
Bezodkladně můžete trestný čin oznámit vždy zavoláním na tísňovou linku 158, která zajistí pomoc a výjezd na místo kdekoli v ČR.
Trestný čin je možné oznámit ústně či písemně, a to Policii ČR (ne městské nebo obecní policii) nebo státnímu zastupitelství, nejlépe podle místa, kde byl trestný čin spáchán.
V případě písemného trestního oznámení se doporučuje odeslat oznámení doporučeně poštou nebo si nechat potvrdit doručení na kopii oznámení u pracovníka podatelny policie nebo státního zastupitelství, kde trestní oznámení podáte.
V případech závažných trestných činů (násilí na dětech, znásilnění, loupež apod.) doporučujeme podat trestní oznámení přímo na specializovaný útvar kriminální služby a vyšetřování.
Na tyto útvary se můžete doptat na místním oddělení policie nebo jejich adresy naleznete na internetu nebo vám informaci s adresou poskytne linka Bílého kruhu bezpečí na tel.: 257 317 110 (nonstop).
Co by mělo trestní oznámení obsahovat?
Trestní oznámení formulujte stručně a srozumitelně. Mělo by z něj být zřejmé, kdo, kdy a kterému policejnímu útvaru trestní oznámení podává, tedy uvést své jméno i adresu, na které vás policie může kontaktovat. Je vhodné rovněž uvést své telefonní číslo.
Dále by měl oznamovatel v trestním oznámení odpovědět na otázky kdy, kde, kdo, jak, s jakými následky a jakým způsobem, příp. proč trestný čin spáchal. Pokud však oznamovateli určité údaje nejsou známy, pak je v trestním oznámení neuvede, příp. pouze sdělí, že mu takové informace známy nejsou.
Jak zpřesnit čas a místo?
Ohledně doby, kdy k trestnému činu došlo, je třeba uvést pokud možno přesné údaje. Čas, kdy k činu došlo, lze odhadnout podle mnoha souběžných událostí, např. sportovních, kulturních, politických, včetně TV programu. Pokud byla trestná činnost páchána v delším časovém rozmezí, pak je vhodné události chronologicky seřadit a uvést souvislosti.
Co se týká místa, kde k trestnému činu došlo, případně kde čin vyšel najevo nebo byl dokonán, je možné uvést přesnou adresu. Pokud ji však oznamovatel nezná, postačí, pokud uvede, jak lze místo, kde ke spáchání činu došlo, najít.
Jaké jsou další podstatné informace?
V trestním oznámení by měla být popsána totožnost všech účastníků trestného činu, zejména pachatele, poškozeného, příp. svědků, pokud na místě nějací svědci byli. Jestliže oznamovatel nezná jejich totožnost, uvede co nejpodrobnější popis osoby a jejích vnějších projevů. Vhodné je uvést zvláštní znamení, kterých si oznamovatel povšiml (např. tetování, přízvuk při mluvení, vada řeči, jizvy či jiná zranění). V trestním oznámení je možné uvést i motiv jednání pachatele. Pokud však není motiv pachatele oznamovateli znám, pak se k tomuto v rámci oznámení nevyjádří.
Vhodné je popsat jednání všech zúčastněných osob, včetně následků trestného činu, především škody na zdraví a majetku, příp. další způsobené škody.
Na závěr doporučujeme připojit veškeré důkazy, o kterých oznamovatel v souvislosti s trestným činem ví. Může se jednat o nástroje či zbraně, které byly použity, jakož i o listiny a další písemné důkazy.
Musím oznamovatel konkretizovat, jaký trestný čin byl spáchán?
Oznamovatel je většinou laik, který se neorientuje v oblasti trestního práva. Proto se nevyžaduje, aby v trestním oznámení bylo uvedeno, o jaký trestný čin by se mělo jednat. Je věcí policie, aby trestní oznámení vyhodnotila a zjistila, zda jednání popsané oznamovatelem je či není trestným činem, příp. jakým.
Jak se dozvím reakci policie na trestní oznámení?
Právo na vyrozumění o tom, jak bylo oznámení vyřízeno, nevzniká automaticky. Stane se tak pouze v těch případech, kdy o to oznamovatel výslovně požádá. Bez tohoto výslovného požadavku nemá Policie ČR povinnost oznamovatele vyrozumět o výsledku svého šetření. Proto je třeba na závěr písemného oznámení vždy uvést „přeji si být informován(a), s jakým výsledkem bylo moje oznámení vyřízeno”. Při ústním oznámení je tuto větu třeba připojit na závěr protokolu a teprve poté protokol podepsat.
Povinnost překazit trestný čin:
Trestní zákoník u vyjmenovaných trestných činů (např. pohlavní zneužívání nebo znásilnění) ukládá povinnost tyto činy překazit v případě, že se hodnověrným způsobem občan dozví, že někdo takový trestný čin připravuje nebo páchá. Pokud tak neučiní, bude sám trestně odpovědný.
Povinnost oznámit trestný čin:
Trestní zákoník u vyjmenovaných trestných činů (např. týrání svěřené osoby) ukládá povinnost tyto činy oznámit v případě, že se hodnověrným způsobem občan dozví, že někdo takový trestný čin spáchal. Pokud tak neučiní, bude sám trestně odpovědný.