PRÁVO NA NÁHRADU ŠKODY
(§ 43 ODST. 3 TŘ)
Toto právo lze uplatnit písemně i ústně do protokolu u všech orgánů činných v trestním řízení (doporučujeme uplatnění již v přípravném řízení u policejního orgánu s odkazem na přesné vyčíslení škody později, konkrétně u soudu). Poškozený v něm může vyjádřit svůj požadavek na náhradu způsobené škody a navrhnout, aby soud uložil obžalovanému povinnost škodu nahradit.
Toto právo lze však uplatnit nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování, zpravidla ihned po zahájení jednání a přečtení obžaloby. V případě sjednávání dohody o vině a trestu je třeba toto právo uplatnit při prvním jednání.
Požadovanou náhradu škody je nutné vyčíslit v penězích a odůvodnit (to znamená, že je třeba uvést přesnou částku a na základě čeho je požadována). S připojením se s nárokem na náhradu škody vám může pomoci kterákoliv poradna Bílého kruhu bezpečí v ČR, a to bezplatně.
Pokud soud o nároku nerozhodne v trestním řízení, lze jej následně uplatnit v civilním řízení (žalovat pachatele o náhradu škody).
CO MŮŽE ZAHRNOVAT NÁROK NA NÁHRADU ŠKODY?
Zákon č. 89/2012, občanský zákoník, který nabývá účinnosti dne 1.1.2014 upravuje mnohé nároky v oblasti náhrady škody nově.
I. V případě škody na majetku:
Náhrada hmotné škody, která vznikla v důsledku trestného činu (např. částečně poškozené, zničené či odcizené věci)
Způsob vyčíslení škody: na základě účtenek, faktur, popř. potvrzení od prodejce o ceně nového zboží. V případě věcí použitých by mělo být do výše škody promítnuto opotřebení věci oproti pořizovací ceně (např. v případě odcizeného vozidla jeho hodnota v době odcizení, v případě poškození vozidla cena opravy). Lze též uplatnit náhradu ceny zvláštní obliby.
II. V případě škody na zdraví:
Peněžitou náhradu, vyvažující plně vytrpěné bolesti (tzv. bolestné) a další nemajetkové újmy,
Náhrada za ztížení společenského uplatnění, tj. za trvalé následky na zdraví mající negativní vliv na uplatnění v životě a ve společnosti (např. výkon dosavadního povolání, dalšího vzdělávání, uplatnění v rodinném, politickém, kulturním a sportovním prostředí), nelze-li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti,
Náhrada nákladů spojených s péčí o zdraví
Pro tento účel je třeba si pečlivě uschovat účty za výdaje spojené s léčením (např. zdravotní pomůcky, doplatek na lázeňskou péči, dojíždění do místa poskytování léčby). Lze požadovat i složení zálohy.
Nárok na náhradu ztráty na výdělku v důsledku škody na zdraví – jedná se o peněžitý důchod (opakované peněžité plnění) v případě, že poškozený v důsledku trestného činu dosahuje nižšího příjmu než před spácháním trestného činu (např. v důsledku nutnosti změnit povolání či zařazení).
Výši této škody lze vypočítat jako rozdíl mezi průměrným příjmem před spácháním trestného činu a průměrným příjmem po spáchání trestného činu. V případě, že je poškozený v pracovní neschopnosti, jedná se o doplacení rozdílu mezi průměrným příjmem před trestným činem a nemocenskými dávkami. V případě, že je poškozený v důsledku trestného činu částečně či plně invalidní, jedná se o rozdíl mezi jeho původním příjmem a invalidním důchodem.
Pro výpočet průměrného výdělku poškozeného, popř. zemřelé osoby se pro účely náhrady škody vychází ze zákoníku práce (§ 351 a následující zák. č. 262/2006 Sb.), podklady by měla poskytnout mzdová účtárna. Pokud se jedná o osoby samostatně výdělečně činné, vychází se z příjmu doloženého v daňovém přiznání.
III. V případě usmrcení:
Nárok na odčinění duševních útrap způsobených pozůstalým usmrcením blízké osoby peněžitou náhradou
Nelze-li výši náhrady určit peněžitou náhradou vyvažující plně jejich utrpení stanoví se podle zásad slušnosti.
Nárok na výživné pozůstalým, kterým zemřelý poskytoval výživu
Tento nárok lze vyčíslit jako rozdíl mezi průměrným výdělkem zemřelého a dávkami důchodového zabezpečení poskytovanými na výživu pozůstalých (např. sirotčí či vdovský důchod). Lze poskytnout též jednorázově jako tzv. odbytné.
Náklady spojené s pohřbem poškozeného
Lze uplatnit v plné výši předložením faktury za přiměřené náklady na pohřeb.
IV. V případě vynaložení nákladů na uplatnění nároku proti pachateli (§ 154 TŘ)
Pokud poškozený vynaložil v rámci trestního řízení náklady na uplatnění svého nároku proti pachateli, lze uplatňovat též nárok na úhradu těchto nákladů. Jedná se zejména o náklady spojené s přibráním zmocněnce, kterým byl advokát. Tyto náklady budou přiznány, pokud poškozený uspěje alespoň částečně se svým nárokem na náhradu škody proti pachateli v trestním řízení.
Tento nárok lze uplatnit v plné výši předložením faktury za úhradu právních služeb uhrazených advokátovi.
Soud může přiznat poškozenému proti pachateli též náklady, které jemu osobně vznikly v souvislosti s účastí na trestním řízení. Na přiznání tohoto nároku však není automaticky nárok – závisí na uvážení soudu dle konkrétních okolností případu.
Tuto škodu poškozený pečlivě doloží jako skutečné náklady spojené s účastí u soudu (např. ušlá mzda, náklady na dopravu k soudu).
PRÁVO POŽADOVAT ZAJIŠTĚNÍ SVÉHO NÁROKU NA NÁHRADU ŠKODY (§ 47 TŘ)
Toto právo lze uplatnit v písemné žádosti či ústním podání do protokolu. Žádost by měla obsahovat označení movitých i nemovitých věcí, které navrhuje poškozený zajistit, je-li mu známo, že pachatel má takové věci mimo místo svého bydliště.
- V přípravném řízení by měl poškozený toto právo uplatnit u státního zástupce (ten může toto právo uplatnit ve prospěch poškozeného i z vlastní iniciativy, tzn. bez návrhu).
- Po nařízení hlavního líčení je toto právo třeba uplatnit u příslušného soudu.
Smyslem tohoto práva je zajištění nároku poškozeného v případě rizika, že bude uspokojení jeho nároku mařeno.
Zajištění nároku lze provést na majetku obviněného až do pravděpodobné výše škody. Zajistit lze pouze takový nárok, který lze uplatit proti pachateli
v trestním řízení. Poškozený je vždy vyrozuměn v případě zajištění jeho nároku.
NÁHRADA ŠKODY OD PACHATELE
Poškozený má právo žádat náhradu škody, která mu byla trestným činem způsobena, a na vydání bezdůvodného obohacení, kterým se pachatel spáchaným trestným činem na jeho úkor obohatil.
Toto právo lze uplatnit písemně i ústně do protokolu u všech orgánů činných v trestním řízení. Je vhodné toto právo uplatnit již v přípravném řízení u policejního orgánu s tím, že přesně bude vyčíslena výše škody později, např. u soudu. Nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování, tedy ihned poté, co státní zástupce přečte obžalobu, je třeba uvést přesnou výši požadované škody v penězích a odůvodnit svůj požadavek (tedy na základě čeho je takováto škoda požadována). Je-li sjednávána dohoda o vině a trestu, je třeba toto právo uplatnit při prvním jednání.
Pokud soud o nároku nerozhodne v trestním řízení, lze jej následně uplatnit v civilním řízení formou žaloby o náhradu škody podané na pachatele.
Nárok na náhradu škody může v případě škody na majetku zahrnovat náhradu hmotné škody, která vznikla v důsledku trestného činu, např. částečně poškozené, zničené či odcizené věci. V případě způsobení škody na zdraví může nárok zahrnovat jednak jednorázové odškodnění bolesti (tzv. bolestné), a to jak za bolest způsobenou trestným činem na zdraví, tak i za škodu způsobenou jejím léčením či odstraňováním jejích následků, jednak odškodnění za ztížení společenského uplatnění, tj. za trvalé následky na zdraví mající negativní vliv na uplatnění v životě a ve společnosti, např. výkon dosavadního povolání, dalšího vzdělávání, uplatnění v rodinném, politickém, kulturním a sportovním prostředí.
Dále může nárok obsahovat náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením a náhradu ztráty na výdělku v důsledku škody na zdraví. Jedná se o peněžitý důchod (opakované peněžité plnění) v případě, že poškozený v důsledku trestného činu dosahuje nižšího příjmu než před spácháním trestného činu.
V případě, že došlo k usmrcení poškozeného, vzniká pozůstalým nárok na odčinění duševních útrap pozůstalým usmrcením blízké osoby formou peněžité náhrady, dále nárok na výživné pozůstalým, kterým zemřelý poskytovatel výživu a nárok na úhradu nákladů spojených s pohřbem poškozeného.
V případě, že poškozený vynaložil náklady na uplatnění nároku proti pachateli podle § 154 trestního řádu, lze uplatňovat též nárok na úhradu těchto nákladů.
Jedná se zejména o náklady spojené s přibráním zmocněnce, kterým byl advokát. Tyto náklady budou přiznány poškozenému v tom případě, že soud alespoň částečně přizná poškozenému nárok na náhradu škody proti pachateli v trestném řízení.
Soud může přiznat poškozenému proti pachateli též náklady, které jemu osobně vznikly v souvislosti s účastí na trestním řízení. Přiznání tohoto nároku závisí na uvážení soudu dle konkrétních okolností případu.
Poškozený může rovněž písemně či ústně do protokolu požádat, aby jeho nárok na náhradu škody byl zajištěn tak, aby nebylo uspokojení nároku poškozeného zmařeno.
PENĚŽITÁ POMOC STÁTU
Kromě nároku na náhradu škody má oběť trestného činu právo požádat o peněžitou pomoc státu obětem trestné činnosti podle zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů.
Právo požádat o peněžitou pomoc státu obětem trestné činnosti
Smyslem peněžité pomoci státu je poskytnout v případě závažných násilných trestných činů poškozeným včetně pozůstalých rychlou peněžitou pomoc k překlenutí zhoršené sociální situace. To znamená, že o ni lze žádat ihned po trestném činu. Podmínkou poskytnutí pomoci je, že podle výsledků trestního řízení není pochyb o tom, že byl spáchán trestný čin, v jehož důsledku vznikla poškozenému vážná újma.
Toto právo lze uplatnit písemně prostřednictvím žádosti u Odboru odškodňování Ministerstva spravedlnosti ČR (Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2). Formulář žádosti je umístěn na stránkách www.justice.cz pod odkazem „Ministerstvo spravedlnosti” a následně „odškodňování”.
Ministerstvo spravedlnosti do tří měsíců od podání žádosti a předložení potřebných dokladů (které si v případě potřeby může ještě vyžádat) buď pomoc poskytne, nebo žadateli sdělí důvody, pro které pomoc nelze poskytnout.
Komu je peněžitá pomoc státu poskytována?
Peněžitá pomoc státu je poskytována
- a) oběti, které bylo v důsledku trestného činu ublíženo na zdraví,
- b) oběti, které byla v důsledku trestného činu způsobena těžká újma na zdraví,
- c) osobě pozůstalé po oběti, která v důsledku trestného činu zemřela, byla- li rodičem, manželem, registrovaným partnerem, druhem, dítětem, nebo sourozencem zemřelého a zároveň v době jeho smrti s ním žila v domácnosti, nebo osobě, které zemřelý poskytoval nebo byl povinen poskytovat výživu, utrpěla-li tato osoba v důsledku smrti oběti újmu,
- d) oběti trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti a dítěti, které je obětí trestného činu týrání svěřené osoby (§ 198 trestního zákoníku), kterým vznikla nemajetková újma.
Peněžitá pomoc je v případě odůvodněné žádosti vyplacena:
- buď v paušální částce 10 000 Kč u ublížení na zdraví nebo 50 000 u těžkého ublížení na zdraví (v těchto případech není nutno výši nároku dokládat),
- nebo ve výši odpovídající skutečnému nároku poškozeného, maximálně však do výše 200 000 Kč (zde je nutné doložit všechna potvrzení o ušlých ziscích, výdajích a nákladech spojených s následky trestného činu).
- na úhradu nákladů spojených s poskytnutím odborné psychoterapie, fyzioterapie či jiné obdobné služby zaměřené na nápravu nemajetkové újmy a to až do celkové výše 50.000 Kč, pokud nebyla oběti již poskytnuta peněžitá pomoc z titulu ublížení na zdraví nebo těžkého ublížení na zdraví.
- v případě trestného činu, v jehož důsledku došlo ke smrti, ve výši 200 000 Kč (175 000 Kč, jde-li o sourozence), je-li více pozůstalých, bude poskytnuta peněžitá pomoc celkově max. do výše 600 000 Kč. Uvedené částky se snižují o součet všech částek, které již oběť z titulu náhrady škody obdržela.
Co je třeba udělat, aby byla peněžitá pomoc poskytnuta:
- dát souhlas k trestnímu stíhání pachatele trestného činu v případě, kdy tento souhlas je podmínkou zahájení trestního stíhání,
- poskytnout orgánům činným v trestním řízení potřebnou součinnost,
- trestný čin neprodleně oznámit Policii ČR,
- písemně podat žádost na Odbor odškodňování Ministerstva spravedlnosti ČR.
- Je možné též volně formulovat žádost, která však musí obsahovat následující informace:
- jméno a příjmení poškozeného, jeho datum narození, bydliště, rodné číslo, kontaktní adresu, případně i telefonní spojení,
- označení útvaru Policie ČR nebo jiného orgánu činného v trestním řízení, který o trestném činu vede řízení + poslední rozhodnutí orgánu činného v trestním řízení,
- údaje o škodě a o jejím rozsahu, včetně informace o tom, co už bylo uhrazeno, a o tom, co poškozený učinil k vymáhání škody (máte-li doklady, přiložte jejich kopie),
- údaje o majetkových a výdělečných poměrech poškozeného,
- pokud o peněžitou pomoc žádá pozůstalý, musí též uvést, kolik dalších osob splňuje podmínky pro poskytnutí peněžité pomoci.